Чи можна маніпулювати результатами виборів президента за допомогою акаунтів у Facebook?

Керівник компанії Cambridge Analytica Олександр Нікс (Alexander Nix) виступає на саміті в 2016 р.


Нещодавно в ЗМІ поширилися повідомлення про те, що компанія Cambridge Analytica заволоділа даними 50 млн користувачів Facebook і використовувала їх, щоб підтримати кампанію Дональда Трампа перед виборами президента США в 2016 році. Ряд фахівців висловили сумнів, що інформація про користувачів соцмережі могла будь-яким чином допомогти нинішньому президенту США зайняти свій пост. На британському телебаченні CEO компанії Александр Нікс (Alexander Nix), відсторонений зараз від посади, заявив, що фірма зіграла в обранні Трампа значну роль.


Колишні співробітники Cambridge Analytica і документи, що потрапили в розпорядження ЗМІ, свідчать про те, що фірма незаконно заволоділа даними десятків мільйонів користувачів Facebook. З організацією співпрацював ряд прихильників Республіканської партії. Імовірно, профілі з соцмережі використовувалися, щоб вивчити електорат, а потім схилити виборців підтримати певного кандидата в президенти.

Раніше повідомлялося, що Facebook заявив про набагато менший обсяг витоку даних, заблокував сторінки Cambridge Analytica, співзасновника компанії Крістофера Вайлі (Christopher Wylie) і вченого Олександра Когана (Aleksandr Kogan), який розробив додаток для психологічних опитувань, а потім передав дані про скачали його користувачам третім.

Майк Мерфі (Mike Murphy), який займався стратегією республіканців на початку 2016 р., розповів, що Cambridge Analytica пропонувала йому якусь передову розробку, подібної до якої ще не було. Вони хотіли за допомогою алгоритмів проаналізувати дані про людей і надати їм таргетовану і вкрай переконливу рекламу. За спогадами Мерфі, представники фірми заявляли, що виконують секретні завдання для збройних сил і розкидалися професійним жаргоном.

Люк Томпсон (Luke Thompson), колишній викладач Єльського університету (Yale University) і заступник голови фірми Applecart, що займається аналізом даних, вважає результат збору інформації про користувачів соцмережі практично нульовим. Коли Cambridge Analytica запропонувала республіканцям свої послуги, він визнав їхню пропозицію про масштабне психографічне картування якщо і реальним, то малоймовірним і марним.

"Воно було засноване на всякій дурниці з популярної психології, і навіть якщо план з картуванням вдався б, це мало що дало б кампанії. Ніхто не поставив основних запитань про збір даних... Якщо потрібно з'ясувати політичні погляди людей, навіщо розпитувати їх про старовинні автомобілі? Чому не провести опитування про політику? "- цитує Томпсона видання Los Angeles Times. Загалом, за його висновком, методи Cambridge Analytica ґрунтувалися на «абсурдних припущеннях» і «стрибках віри».

Колишній клієнт Cambridge Analytica Тодд Вілкокс (Todd Wilcox), який в 2015 р. заснував комітет «Відновимо лідерство Америки» (Restore American Leadership) і претендував на місце в Сенаті, також не помітив результатів роботи фірми. Він розповів, що Cambridge Analytica запропонували схилити виборців до його кандидатури, використовуючи в символіці кампанії певні слова і кольори. Свідчень того, що ці заходи дійсно вплинули на поведінку людей, Вілкокс і його колеги знайти не змогли.


Всупереч заявам колишніх співробітників Cambridge Analytica, що приписує собі вплив на політичне життя за межами США, фахівці вважають роль фірми куди менш значною. Професор з Університету Тафтса (Tufts University) Ейтан Херш (Eitan Hersh) закликав у контексті витоку даних через додаток звернути більше уваги на захист даних користувачів. Професор Девід Карпф (David Karpf) з Університету Джорджа Вашингтона (The George Washington University) зазначив, що компанія Cambridge Analytica «мала намір пограбувати скарбницю з діамантами, а винесла лише сумку фіанітів». Проте він підкреслив, що мова все одно йде про порушення, і легкість, з якою його вдалося зробити, вселяє побоювання.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND