Прослуховування телефонів і зрозумілі налаштування: підсумки звіту Марка Цукерберга перед Конгресом

Марк Цукерберг знову постав перед конгресом SShA.|| CNN Money.


У середу засновник Facebook Марк Цукерберг вдруге постав перед Конгресом США. Він пообіцяв, що налаштування безпеки в соцмережі стануть зрозумілішими для користувачів, і знову підтвердив, що робота над захистом даних триватиме. Багато представників Конгресу відзначили провал в області введення заходів захисту інформації та «історію численних вибачень» за помилки, допущені компанією.


Поставши перед Конгресом повторно, Марк Цукерберг пояснив, як Facebook впоралася з вадами соцмережі, що дозволили компанії Cambridge Analytica заволодіти даними приблизно 87 млн користувачів. За словами глави Facebook, в період, коли професор з Кембриджу Олександр Коган запустив додаток для опитувань, користувачі давали згоду на доступ до своїх даних і деяких даних про своїх друзів. Після того, як Коган порушив правила Facebook і продав дані Cambridge Analytica, через інформацію про 300 тис. користувачів програми фірма отримала доступ до даних про їхніх друзів. Пізніше Facebook позбавив програми можливості збирати дані таким чином.

"Тепер, якщо ви з друзями граєте в яку-небудь гру або разом слухаєте в додатку музику, у Facebook будуть дані про це, тому що і ви, і ваші друзі користуються додатком і свідомо погодилися дати доступ до певної інформації. Але інших способів зробити інформацію про друзів доступною для додатків - немає. Проблема полягала в тому, що опитування в додатку проходили близько 300 тис. осіб, але після продажу Олександром Коганом їхніх даних Cambridge Analytica отримала доступ до даних 87 мільйонів осіб через списки друзів. Тепер таке в принципі неможливо: купивши інформацію про 300 тис. користувачів додатку, фірма отримала б тільки їхні дані ", - розповів Цукерберг.

Серед планованих змін, які повинні послужити захисту даних користувачів, Facebook має намір зробити свого роду керівництво з налаштувань безпеки. Зараз йде робота над тим, щоб це керівництво було якомога простішим і наочнішим. Під час попереднього візиту Цукерберга в Конгрес зазначалося, що розібратися в налаштуваннях в нинішньому вигляді занадто складно.

Також глава Facebook повторив, що планується розширення штату, що займається захистом даних, активною перевіркою додатків і аналізом події витоку. Над цими проблемами вже працює близько 20 тис. осіб, і надалі ця кількість збільшиться. На питання про те, чому ці ресурси не допомогли запобігти масштабному витоку даних, Цукерберг відповів, що заздалегідь вгадати потрібну для вирішення проблеми кількість фахівців неможливо.

Конгрес зажадав від Facebook вжиття заходів і в інших напрямках. Так, серед тих, хто вимагає вирішення проблем, назвали контроль і своєчасне видалення фейкових акаунтів, які використовуються в шахрайських цілях, а також для того, щоб зганьбити ту чи іншу особу, розміщуючи на «підробленій» сторінці завідомо неправдиву інформацію образливого змісту. Однією з ліній критики став також контроль над рекламними оголошеннями, в тому числі про нелегальний продаж опіатів: про наявність реклами такого змісту відомо вже давно, відзначили ряд представників влади, проте оголошення досі не видалені.

Сенатор Гері Пітерс (Gary Charles Peters) поставив запитання про прослуховування телефонів користувачів. Сенатор навів кілька прикладів зі свого досвіду про те, як його знайомі обговорювали якесь питання по телефону, а потім, увійшовши в Facebook, відразу помічали рекламу тих продуктів, про які тільки що говорили з друзями і сім'єю. На його переконання, прослуховування однозначно ведеться, і Пітерс сподівався дізнатися у Цукерберга, хто може збирати дані про користувачів таким чином. Марк Цукерберг запевнив його, що Facebook не веде прослуховування пристроїв і не укладала відповідних договорів з операторами зв'язку, і, наскільки йому відомо, інші соцмережі теж не мають подібних домовленостей. Випадки ж, описані Пітерсом, він пояснив випадковістю або попередніми запитами в Facebook.


Як представники демократів, так і республіканці звернули увагу на недоліки боротьби з публікаціями, що розпалюють ненависть (т. зв. hate speech). Серед прикладів необґрунтованого видалення публікацій були привітання з Великоднем і фотографія двох афроамериканок, які в пості висловлювали підтримку чинному президенту США Дональду Трампу. Подібні промахи Марк Цукерберг списав на помилки співробітників, що займаються моніторингом публікацій. Він наполягає на тому, що вирішенню багатьох з озвучених питань допоможе розвиток штучного інтелекту. За допомогою ШІ в соцмережі вже вдається ефективно відстежувати і видаляти заклики до тероризму.

Частина конкретних питань, таких як питання про договори на рекламні публікації від Демократичної і Республіканської партій США в період перед виборами 2016 року і про терміни введення обіцяних удосконалень, Facebook пообіцяв прояснити пізніше в письмовій формі. Через кілька тижнів Марка Цукерберга можуть викликати в Конгрес знову.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND